Podręczniki szkolne

Wakacje czyli czas by skompletować podręczniki

2014-07-10

Z każdym dniem coraz bardziej zbliżamy się do września, czyli miesiąca, w którym nasze pociechy powrócą do szkół i rozpoczną kolejny etap edukacji w kolejnej klasie szkoły podstawowej, gimnazjum lub liceum. Zanim to jednak nastąpi będziemy musieli poświęcić nieco wysiłku oraz (niestety) pieniędzy i skompletować potrzebną wyprawkę szkolną oraz kupić odpowiednie podręczniki szkolne


Każdy etap edukacji szkolnej wymaga innego podejścia do ucznia. Podręczniki do różnych rodzajów szkół tworzone są na podstawie różnych kryteriów i wyznaczników. Podręczniki do szkoły podstawowej naukę łączą z zabawą i rozbudzaniem ciekawości wobec świata, podręczniki do gimnazjum mają już nieco bardziej oficjalny charakter, stawiają na bardziej fachową wiedzę, jednak tematy opracowywane są w sposób przyjazny dla ucznia i dostosowany do jego możliwości poznawczych.

Podręczniki do liceum z kolei to już bardziej przewodniki, które wprowadzają uczniów w pewne tematy, przedstawiają pewne wiadomości i zachęcają do dalszego pogłębiania swojej wiedzy. Na tym etapie edukacji podręczniki do danego przedmiotu nigdy nie jest w pełni wystarczającym źródłem wiedzy, są raczej wprowadzeniem w dane zagadnienia i to bardziej od uczniów zależy czy będą chcieli pogłębić stan swoich wiadomości (niestety większość idzie na łatwiznę i nie sięga po żadne inne źródła poza podręcznikami). Zwłaszcza przygotowując się do matury z danego przedmiotu konieczna może się okazać dodatkowa pomoc z innych źródeł niż podręcznik szkolny.