Recenzje książek

Czy naprawdę emerytura może nie być nam potrzebna? O książce Jacka Borowiaka

2014-07-10

W ciągu ostatnich lat ożywione dyskusje wywołuje stan finansów państwa, funkcjonowanie ZUS’u oraz perspektywy na najbliższe lata. Nie tak dawno temu politycy byli zmuszeni do podwyższenia wieku emerytalnego, gdyż przesłanki demograficzne są nieubłagane - rodzi się coraz mniej dzieci, a więc nie będziemy mieć do czynienia z naturalną zastępowalnością pokoleń na rynku pracy. A to może rodzić poważne kłopoty.

Wielu ekspertów i analityków przekonuje, że to co do tej pory traktowaliśmy jako coś normalnego, odwiecznego i naturalnego - państwowa emerytura - może stać się melodią przeszłości, gdyż bez odpowiedniej liczby pracowników na rynku pracy po prostu nie będzie komu pracować na nasze przyszłe emerytury.

Dużą winę ponosi za to niewydolny system ZUS, który pieniądze wpłacane na nasze składki emerytalne wypłaca niemalże na bieżąco obecnym emerytom (nie bez powodu niektórzy określają ZUS jako legalną piramidę finansową). Swoje robią też politycy, którzy, jak były wicepremier Waldemar Pawlak pół żartem-pół serio mówią, że trzeba zabezpieczyć swoją przyszłość na własną rękę, najlepiej dzięki rodzinie.

To wszystko rodzi zasadne wątpliwości i pytania o sens emerytur, składek emerytalnych i całego systemu emerytalnego. Na tej fali powstają też książki takie jak “Emerytura nie jest Ci potrzebna”, w których pokazywane są drogi do wzięcia odpowiedzialności za swoją finansową przyszłość i nie liczenia na pomoc państwa.

Autor książki “Emerytura nie jest Ci potrzebna”, Jacek Borowiak to znany akademik wykładający przedmioty związane z finansami na jednej z wyższych uczelni. Sam siebie określa jako “wieczny student”, który stale stara się poszerzać własną wiedzę uczestnicząc w różnych prelekcjach, dyskusjach i warsztatach z udziałem najbardziej znanych światowych ekspertów.

“Emerytura nie jest Ci potrzebna” to zbiór jego doświadczeń i przemyśleń związanych z praktyczną stroną finansów. To również lek na nasz lęk związany z niewydolnym i niestabilnym systemem emerytalnym, gdyż pozwoli nam wziąć nasz los w swoje ręce i nie liczyć na niczyją pomoc w przyszłości.