Kryminalne książki z krajów skandynawskich

2014-12-04

Skandynawia w świecie literatury zasłynęła jako region, który ewidentnie sprzyja autorom książek kryminalnych. To właśnie ze Skandynawii pochodzą najbardziej popularni w XXI wieku autorzy książek z tego gatunku - Stieg Larsson, Jo Nesbo, Camilla Lackberg czy też Henning Mankell.

Kryminalne książki napisane przez autorów z krajów skandynawskich mają w sobie pewne niezaprzeczalne atuty, z których chyba najważniejsza jest atmosfera, która jest tłem dla historii kryminalnych. Równie ważne są postacie głównych bohaterów, które nie są tak jednoznaczne i jednowymiarowe jak to często miało miejsce w przypadku klasycznych książek kryminalnych.

Oczywiście w pewnym stopniu na popularność skandynawskich kryminałów wpłynęła również moda, która wybuchła po spektakularnym sukcesie książek Stiega Larssona. Wkrótce po tym wydawnictwa na całym świecie zainteresowali się innymi autorami pochodzącymi z krajów skandynawskich i zaczęli przygotowywać tłumaczenia różnych tytułów, które odniosły sukces na rynku skandynawskim.

Na ogół okazywało się to dobrym krokiem, gdyż błyskawicznie wzrosła popularność autorów takich jak wymieni na początku Jo Nesbo, Camilla Lackberg czy Henning Mankell. Dziś każdy z nich należy do światowej czołówki w kategorii kryminalnych książek i jeśli szukacie ciekawych i nieszablonowych historii kryminalnych to zdecydowanie powinniście zapoznać się z ich twórczością.