książki fantasy

Co wpływa na wzrost popularności książek fantasy?

2015-01-23

Mówienie o renesansie popularności książek fantasy jest sporym nadużyciem, już od bardzo dawna cieszą się one ogromnym powodzeniem wśród czytelników. Nie da się jednak ukryć, że chyba nigdy nie były czytane tak chętnie, jak ma to miejsce obecnie, warto więc zadać sobie pytanie o to, co ma wpływ na taki stan rzeczy.


Fantasy na dużym ekranie

Gdy analizujemy różne gałęzie sztuki coraz częściej odkrywamy, że rozpatrywanie ich w oderwaniu od siebie jest sporym nadużyciem. Dziś przenikają się one wzajemnie i oddziałują na siebie. Gdy więc zastanawiamy się nad tym, co sprawia, że książki fantasy zdobywają sobie w tak zawrotnym tempie nowych czytelników, nie możemy nie dostrzec tego, że świat magii, elfów i ludzi nie gości już wyłącznie na ich kartach. Wzrost zainteresowania literaturą fantasy można wiązać z pojawieniem się na ekranach kin pierwszej części „Władcy pierścieni”, ogromna popularność ekranizacji tego dzieła sprawiła bowiem, że gwałtownie wzrosła liczba osób zdecydowanych sięgnąć po powieść, która była jego pierwowzorem. Niektórzy czytelnicy poprzestali na jednej powieści Tolkiena, nie brakowało jednak i tych, którzy uznali ją przede wszystkim za cenną wskazówkę wyruszając na poszukiwanie innych książek związanych z tą tematyką.


Fantasy w komputerze

Mówiąc o przenikaniu się sztuki w jej różnych formach i rosnącej popularności książek fantasy nie można zapomnieć o tym, że świat, w którym można władać magią często był tłem dla gier komputerowych. O ich sukcesie decydowało wiele czynników, jeden z nich związany był jednak z tym, że nieco nierzeczywisty świat okazywał się miejscem naprawdę wciągającym. Nie wszyscy wielbiciele gier komputerowych stali się czytelnikami książek fantasy, dla wielu jednak spotkanie z tego rodzaju światem stawało się zachętą do samodzielnego prowadzenia dalszych poszukiwań.