Różne oblicza książek o miłości

2015-02-10

Książki o miłości zazwyczaj kojarzą się nam z typowymi romansami, w których dwie osoby zakochują się w sobie na zabój i przeżywają piękne uczucie. Niesłusznie. Literatura o miłości niejedno ma oblicze i potrafi zaskoczyć swoimi przeróżnymi twarzami.

W szkole podstawowej czy gimnazjalnej wśród lektur znajdziemy książki o miłości braterskiej ("Bracia Lwie Serce") czy książki o miłości do ojczyzny ("Kamienie na Szaniec"). Z pewnością nie są to romanse, a przecież miłość odgrywa w nich niesamowicie ważną rolę, nieprawdaż?

Wbrew pozorom po literaturę o miłości sięgają nie tylko dziewczynki. Wszystko dzięki temu właśnie, jak wiele różnych ma ona oblicz. Chłopcy z pewnością chętniej zapoznali się z przygodami Braci Lwie Serce niż gdyby mieli do przeczytania na przykład, hm, "Zmierzch", który uwielbiają dziewczyny.

Jak widać, literatura o miłości ma wiele różnych oblicz, dzięki czemu może trafić praktycznie do każdego. Nie wszyscy lubią przeżywać romantyczne uczucia na papierze. Inni wolą wraz z bohaterami poznawać nowe miejsca, odczuwać rozterki i dylematy. A mimo to każdy z nas może sięgnąć po książkę o miłości.