Kupno książki psychologicznej

2015-12-08

Czym powinniśmy się kierować, gdy kupujemy książki psychologiczne? Czy sam tytuł profesorski autora powinien być wystarczający? Zdecydowanie zależy to od tego, w jakim celu kupujemy książkę.

Książki dla znawców
Każdy psycholog wie, że nie tylko tytuły naukowe autorów książek psychologicznych mają znaczenie. Nie brakuje książek, które napisane zostały przez profesorów, a mimo to posiadają niewielką wartość merytoryczną. Na co więc zwracać uwagę? Najważniejszy wydaje się prestiż autora i jego poprzednich prac. Warto sprawdzić, jakie książki i artykuły opublikował autor. Jeśli jego prace publikowane były przez prestiżowe czasopisma, a książki wydawane przez wydawnictwa naukowe, to możemy przypuszczać, że autor jest znawcą w swojej dziedzinie. Należy bowiem pamiętać, że wiele osób wykorzystuje swój tytuł naukowy, aby sprzedać jak najwięcej książek, nie przykładając przy tym dużej wagi do wartościowości informacji zawartych w książce, lecz pisząc "pod publikę".

Tak więc, gdy kupujemy książkę, aby poszerzyć naukową wiedzę psychologiczną należy dokładnie sprawdzić kim jest autor. Jeśli natomiast kupujemy książki psychologiczne jako laicy, w celu poznania jakiś ciekawostek, nie musimy zwracać aż tak dużej uwagi na kompetencje autora.