Książki przygodowe współcześnie

2016-01-15

Przygoda nie tylko dla dzieci…

Książki przygodowe z księgarni Legolas.pl kojarzą się przede wszystkim z literaturą adresowaną do dzieci i młodzieży, ale dorośli miłośnicy tego gatunku również mogą znaleźć coś dla siebie. Co prawda, w ostatnich latach ten gatunek literacki mocno stracił na popularności. Mocno przyczynił się do tego rozwój telewizji. Filmy przygodowe wyparły książki… Mimo to obecnie pewne cech gatunku można odnaleźć we współczesnych książkach obyczajowych, detektywistycznych czy też sensacyjnych.

Krótka historia powieści przygodowych

Pierwsze powieści przygodowe zaczęły się pojawiać już w osiemnastym wieku. Ten gatunek wywodzi się z dzienników i pamiętników z podróży po odległych krainach. Bardzo często autorzy sami przeżywali przygody, które później opisywali na kartach swoich książek. Oprócz rozrywki powieści przygodowe miały dostarczać czytelnikom wiedzy o świecie, a także przedstawiać światopogląd autora.

Pisane przez najlepszych…

Powieści przygodowe są częścią światowego kanonu literackiego. Autorami książek przygodowych byli najwybitniejsi twórcy literatury, na przykład Karol May, Juliusz Verne czy też nasz krajowy noblista Henryk Sienkiewicz. Ich dzieła zapisały się w historii literatury.