Jaką książkę kucharską kupić w prezencie?

2016-02-07

Jeśli wśród twoich bliskich znajduje się pasjonat lub pasjonatka gotowania, to z pewnością ucieszy ją prezent taki, jak książki kucharskie. Poniżej przedstawiamy dwie najlepsze pozycje z dotychczas wydanych na temat kuchni polskiej. Nie ma wśród nich książek napisanych przez celebrytów lub blogerów kulinarnych, lecz przez osoby cenione za swoją wiedzę. Obie pozycje są już w tej chwili klasyką i niemal koniecznością na półce każdej szanującej się miłośniczki gotowania.

Hanna Szymanderska, "Encyklopedia polskiej sztuki kulinarnej"
Książka została wydana w grubej okładce, a jej kartki mają złocone brzegi. To typowo prezentowe wydanie, która spodoba się zarówno początkującej, jak i doświadczonej kucharce. Ma sporą objętość, ponad tysiąc stron pełnych przepisów tradycyjnych, staropolskich, regionalnych oraz współczesnych, a do tego wiele praktycznych rad i porad. Jest napisana tak barwnie, że czyta się ją jak beletrystykę, interesującą historię.Pozycja ta z pewnością może być także prezentem ślubnym.

Lucyna Ćwierczakiewiczowa, "365 obiadów"
Rarytas, prawie jak rakowe szyjki, a jednocześnie klasyka jak schabowy. Niezwykle klimatyczna książka kucharska, przenosząca nas w świat bogatych spiżarń, tłustych dań i ciepła domowego ogniska. Zawiera przepisy na cały rok, a wśród nich wyłącznie tradycyjne dania. Warto zwrócić uwagę, że autorka żyła w XIX wieku - lektura jest napisana w sposób typowy dla tamtego okresu, charakterystycznym językiem, dzięki czemu jej lektura jest ucztą dla ducha.

Obie książki kucharskie są dostępne wyłącznie w dobrych księgarniach. Pierwsza z nich przez kilka lat nie była w ogóle wznawiana, dopiero niedawno, po tragicznej śmierci jej autorki wydawnictwo zdecydowało się na dodruk tej pozycji.