Gotowanie według pięciu przemian

2017-03-01

Sztuka gotowania nie polega na wymyślaniu skomplikowanych potraw, ale na przyrządzaniu jedzenia, które służy zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dlatego duże znaczenie ma właściwy dobór składników, a także prawidłowy sposób przygotowania dań.


Wschodnia filozofia gotowania

Kuchnia pięciu przemian to ważny element tradycyjnej medycyny chińskiej. Zgodnie z taoistyczną filozofią, z której wywodzi się ten sposób przygotowywania posiłków, człowiek podlega prawom natury i powinien prowadzić styl życia, który jest z nią zgodny. Przemiany to inaczej żywioły - drewno, ziemia, metal, woda i ogień. Każdy z tych żywiołów ma przyporządkowany jeden smak - kwaśny, słodki, gorzki, ostry i słony. Sztuka gotowania polega więc na takim przygotowywaniu potraw, żeby połączyć wszystkie żywioły w prawidłowy sposób.


Dlaczego warto?

Kuchnia pięciu przemian nie jest skomplikowana, nie wymaga inwestowania w drogie produkty, ani spędzania godzin na gotowaniu, jednocześnie pozwala na przygotowanie smacznych dań. Przepisy zgodnie z tą filozofią smaku można znaleźć między innymi w tej książce Anny Ciesielskiej. Pozycja przedstawia także ogólne zasady prawidłowego żywienia, które zapewni dobre samopoczucie i pozwoli uchronić się przed chorobami.