Polskie baśnie dla dzieci

2017-03-20

Wśród wielu odmian literatury dziecięcej, szczególną popularnością cieszą się baśnie dla dzieci. Gatunek ten jest bardzo powszechny, zwłaszcza w naszym kraju. Polska posiada niezwykle długą tradycję baśni dla dzieci, a każda z opowieści zajmuje szczególnie ważne miejsce w kanonie literatury dziecięcej. Warto czytać dzieciom polskie baśnie, ponieważ mają one bardzo korzystny wpływ na rozwój, a także poprawiają postrzeganie wielu symboli i świadomości narodowej.

Obecnie w kanonie literatury dziecięcej znajduje się przynajmniej kilkadziesiąt charakterystycznych baśni dla dzieci, które niegdyś znał niemal każdy. Obecne pokolenia czytają o wiele mniej. Spowodowane jest to również tym, że w dzieciństwie rodzice nie wpoili im przyswoili im nawyku czytania. Dlatego warto dziś zapoznać dzieci z baśnią o Smoku Wawelskim czy opowieści o panu Twardowskim. Najlepiej rozejrzeć się za wydaniami z kolorowymi ilustracjami, które mają szansę wzbudzić o wiele większe zainteresowanie dzieci.

Polskie baśnie charakteryzują się licznymi odwołaniami do polskiej historii, kultury oraz tradycji. Zazwyczaj rozgrywają się w magicznym świecie, w którym dobro zawsze zwycięża zło. Główni bohaterowie posiadają cechy, z którymi dzieci chcą się utożsamiać, takie jak na przykład szlachetność i odwaga. Postaci zdolne są do największych poświęceń, a także przeżywają wiele niezwykle atrakcyjnych i fascynujących przygód.